Ena izmed ključnih tem ob ločitvi, torej razvezi zakonske zveze ali prenehanju zunajzakonske skupnosti je delitev skupnega premoženja med zakoncema1 oziroma partnerjema. Ob razvezi, se pogosto pojavi vprašanje, kako si zakonca razdelita premoženje, ki ga imate, kaj spada v skupno premoženje in kako bo to premoženje razdeljeno. Družinski zakonik (DZ) natančno ureja premoženjska razmerja med zakonci in določa, kako se skupno premoženje deli, če zakonca tega ne uredita s pogodbo.
V primeru, da zakonca glede njunega premoženja ne skleneta pogodbe, se uporabi zakonski režim, ki je določen v Družinskem zakoniku. To pomeni, da bo skupno premoženje, pridobljeno v času trajanja zakonske zveze ali zunajzakonske skupnosti, deljeno v skladu z zakonom.
V ljudski zavesti je pogosto zasidrano prepričanje, da morajo za veljavno sklenitev pogodbe, pogodbene stranke podpisati list papirja na katerem je zapisan nek dogovor. Navedeno drži zgolj deloma, predvsem v primerih kjer zakon izrecno predpisuje obličnost. Eden izmed takšnih primerov so pogodbe na podlagi katere se prenaša lastninska pravica na nepremičninah ali s katero se ustanavlja druga stvarna pravica na njej. Med njimi je gotovo najpomembnejša prodajna pogodba za nepremičnine. Vendar tudi zakonsko podpisana pisna oblika ne pomeni, da je ta sklenjena le na način, da prodajalec in kupec sočasno podpišeta isto pogodbeno listino.
Zaradi posledic epidemije v Republiki Sloveniji stojijo tudi žičniške naprave. Odlok Vlade RS je dvignil precej prahu, vključno s pomisleki o njegovi ustavnosti.
Slovenija je na podlagi 7. člena Zakona o nalezljivih boleznih zaradi izbruha koronavirusa dne 12. marca 2020 razglasila epidemijo. Tudi v Odvetniški pisarni Primec, Lah & Jambrovič d.o.o. smo zaradi zagotavljanja varstva strank in zaposlenih, sprejeli ukrepe za preprečevanje širjenja okužb.
Smo člani Slovensko-nemške gospodarske zbornice - AHK